Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Бібліотека

Тренінг з командоутворення: 10 кроків до успіху

223

 1

Розібратися з поняттями

Командоутворення дозволяє не стільки творити команду, скільки зрозуміти, що це таке - команда. Інколи є  такі романтизовані уявлення про команду - що це щось таке, де люди просто мають любити одне одного, мати спільні цінності та працювати злагоджено. Але цього замало: важливим є спільний розподіл обов’язків, важлива самомотивація, як для працівників, так і волонтерів. На тренінгах із командоутворення ми розбираємо ці поняття “по поличках”, щоби команди розібралися, як їм можна працювати ефективно.

 

 2

Тренінг з командобудування – тільки відправна точка

Буває так, що ніби люди добрі і ніби їх об’єднує спільна мета, спільні цінності, але коли доходить до реалізації проекту, то з’являється різне бачення, запізнення, пошук крайніх, робота, яку ніхто не хоче робити. І на тренінгах з командобудування ми пробуємо з цим розбиратись на дуже приземлених прикладах конкретного проекту.

 

 3

Визначитися з переліком членів своєї команди

У тренінгу з командоутворення логічно, щоб брала участь вся команда. Є дві основні моделі такого навчання. Перша - це навчати лідерів тому, як будувати команду, друга - це безпосередньо будувати команду. Добре, коли це люди, які вже працюють між собою або яким треба працювати між собою. Ще краще - запрошувати людей, котрі справді приймають рішення, які щось роблять, а не просто прийшли пофантазувати. Бо буває так, що стратегія прекрасна, покликали всіх, написали, поплескали один одному, потім через рік зідзвонюємось або бачимось і питаю “Як успіхи?” А ніяк. Тому краще запрошувати тих, хто справді працює постійно. Тренінг з командоутворення - це, скоріше, систематизація досвіду, а не його створення.

 

 4

Сформувати очікування щодо результату

Очевидно, що після будь-якого навчання, особливо після командобудування, є таке емоційне піднесення, заряд, готовність працювати. З іншого боку, таким "сухим залишком" можуть бути зміни в організаційній структурі, посадові обов’язки, інструкції, в залежності від того, як учасники бачать цей процес, тобто командобудування - це ближче до корпоративу, ніж до консультування. Але якщо говорити про кінцевий результат, то це може бути кристалізація структури організації і внесення змін до розподілу обов’язків.

 

 5

Приготуватися до несподіванок

Побічним ефектом від тренінгів із командобудування може бути, коли учасники починають виконувати роботу, яка їм більше пасує за особистим профілем, ніж за досвідом. Може хтось ціле життя працював бухгалтером, але в громадському секторі хотів би працювати PR-менеджером. Громадський сектор часто є для людей тим місцем, де можна «бути собою». І тут важливо, що бувають дуже творчі і несподівані поєднання, коли люди, які займались в одній сфері, наприклад, продажем, а в громадському секторі займаються якоюсь, здається, невластивою функцією, наприклад, створенням нових проектів.

 

 6

Адаптувати програму навчання під стиль управління в організації

Структура навчання не залежить від того, чи це бізнес-організація, чи громадська. Але залежить від  способу управління нею, бо є, наприклад, демократичні бізнесові структури, в яких командобудування проходить «на підйомі» і відверто, а є навпаки. Коли авторитарний спосіб управління домінує в громадському секторі, то всі поглядають на керівника, чи виконавчого директора, як він затвердить спосіб виконання того чи іншого завдання. Відповідно, і тренінг проходитиме по-різному - в залежності від того, який досвід роботи в команди вже є.

 

 7

Тренінг чи корпоратив?

Точно, як перед будь-яким навчанням потрібен етап діагностики, у випадку командоутворення, цей етап має ключове питання “Ми працюємо командою в організації чи ми працюємо як підрозділ?”. Є кілька принципів роботи в команді, наприклад, автономне управління, в якому команда сама вирішує, як буде розподілятися мотивація, заохочення та динамічне лідерство. Якщо структура організації є ієрархічною, то такі принципи з командоутворення можуть навіть трохи утворювати напруження, бо ситуація відрізнятиметься від того, що є насправді. І якщо форма роботи фактично не є командною, то правильніше буде провести розважальний захід, корпоратив, більш такого відпочинкового характеру, ніж тренінг з командобудування. Бо цей тренінг є важливим тільки тоді, коли справді вони будуть застосовувати ті принципи в своїй наступній роботі.

 

8

Робити все вчасно!

Оскільки побічним ефектом командоутворення є емоційне піднесення, то логічно, щоб воно відбувалось в період, коли написали стратегію, почали щось робити і почали стикатись з першими невдачами, коли може згасати ентузіазм і запал. Якщо говорити про конкретний час, то це має бути десь між 3-ма і 9-ма місяцями від старту діяльності організації. Якщо говоримо про окремий проект, то краще на початку роботи. Якщо про організацію, яка діє локально, то десь на етапі впровадження першого операційного плану і з періодичністю раз в півтора року. Також доречно проводити тренінг, коли істотно змінюється склад команди, по кількості або по якості, тоді варто їх занурити в такий неформальний процес, відірваний від щоденної роботи, коли їм треба “притертися”.

 

9

Відсутність примусу

Небажання "будувати команду" може бути спровоковане негативним попереднім досвідом тренінгів. З іншого боку, якщо ми говоримо про небажання розвиватися, то це питання про небажання працювати над темою, яку вибрали. Можливо, аудиторія не та, або напрямок роботи не цікавий. Тоді питання, чи варто взагалі ту команду будувати. Я є прихильником добровільної участі, а коли немає бажання брати участь у роботі команди, то краще перенести, відкласти або взагалі не робити таку сесію. Не витрачати час і зусилля учасників, тренера і донора, який буде це фінансувати.

 

 10

Скористатися можливостями Платформи «Маркетплейс»

На "Маркетплейсі" організація не просто отримує фінансування, а має пройти певну процедуру самооцінки, і сам процес цієї оцінки вже є командобудуючим. Це сприяє системному погляду на організацію. Далі процедура отримання гранту передбачає тендер і, з мого досвіду, ми співпрацюємо не тільки з організаціями, які обрали нас в тендері, а й з іншими учасниками. Тобто організація, навіть обравши певного тренера, вже має певний пул, з яким може співпрацювати, і навпаки - тренери як експерти в громадському секторі отримують контакти організацій зі всієї України, мають можливість познайомитися з їх діяльністю і можуть далі співпрацювати. Це можливість отримати не тільки послуги, а й створити зв’язки – і не лише в межах свого середовища, а й загалом по Україні. Це такий великий бонус до всіх інших переваг Платформи!