Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Успішні історії

Лариса Жигун: «У постМайданній Україні активних представників громадянського суспільства більше, ніж в інших країнах Європи»


Автор: Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину
 111

У червні 2016 року координатор адвокасі-кампаній Українського Форуму Благодійників Лариса Жигун у складі команди громадських активістів побувала з навчальним візитом у Польщі. Адвокасі-стажування відбувалося у межах Платформи розвитку громадянського суспільства "Маркетплейс", яка впроваджується ІСАР Єднання за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку та мало на меті ознайомити українські громадські організації з польським досвідом децентралізації і, особливо, тією роллю, яку відіграли польські ОГС у цьому процесі.

 

Перша в Україні асоціація, яка об’єднала навколо себе благодійні організації, фонди та бізнес-компанії, які системно займаються благодійністю, – Український форум благодійників (УФБ) – була створена в 2005 році. Станом на сьогодні вона нараховує близько 34 повних і асоційованих членів, серед яких – Міжнародний фонд «Відродження», Фонд Східна Європа, Міжнародний благодійний фонд "Карітас України" та інші. Незважаючи на значний досвід у реалізації благодійних програм, команда Українського форуму благодійників не лише ділиться власним досвідом, а й продовжує навчатися й переймати кращі практики західних колег. Ми зустрілися з Ларисою Жигун, щоб розпитати, як вплинуло стажування у Польщі на організацію та проведення адвокасі-кампаній в УФБ.

«Завдяки участі в ознайомчому візиті з питань адвокації вдалося вивчити досвід  Польщі в розвитку та становленні демократії, розвитку системи освіти, захисту прав людини, підвищенні активності громадян у період виборів, співпраці центральних і місцевих органів влади з організаціями громадянського суспільства, розвитку молодіжних обмінів та волонтерства. Мене також вразило те, що в Уряді Польщі є посада «Міністр, держсекретар, уповноважений уряду у справах громадянського суспільства та рівного трактування». Тобто є «цілий» Міністр, який відповідає за громадянське суспільство. Але він один, без апарату та підлеглих. Менеджер і виконавець в одній особі. Важко коментувати, чи добре це, чи погано, але маю надію, що він лише позитивно сприятиме дружній співпраці організацій громадянського суспільства та Уряду», – зазначає Лариса Жигун.

Варто зазначити, що на час візиту української делегації в сусідню країну стратегія розвитку громадянського суспільства була на початковій стадії розроблення Урядом Польщі. Натомість в Україні відповідний документ затверджений в лютому 2016 року (Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки). В її розробці Український форум благодійників взяв активну участь, надаючи свої пропозиції до Стратегії, які були враховані та включені до впровадження. Наприклад, запровадження механізму здійснення благодійної діяльності шляхом надсилання благодійних телекомунікаційних повідомлень (смс).

«Відмінностей у нашій діяльності насправді мало, – вважає Лариса Жигун, – оскільки механізми адвокатування та захисту інтересів громад і громадянського суспільства в усіх суспільствах світу майже схожі. Відмінність може полягати лише у кількості активних представників громадянського суспільства та їх наполегливості. Але в постМайданній Україні активних представників громадянського суспільства достатньо. Навіть сказала би, що більше, ніж в інших країнах Європи. І ми маємо унікальний досвід адвокатування законів у найвищих органах влади. Наприклад, відома ініціатива «Реанімаційний Пакет Реформ».

Набутий у західних сусідів досвід, допомагає в підсиленні адвокаційної спроможності УФБ, дозволяє залучати нових партнерів, підвищувати інформаційну обізнаність громадськості про адвокаційну діяльність УФБ та про нові можливості в благодійництві, проводити більш глибинний аналіз державної політики з метою виявлення прогалин законодавчого регулювання благодійництва в Україні. «Досвід Польщі вивчається нами, зокрема, при розробці проектів нормативно-правових актів, – зазначає Лариса Жигун. – Наприклад, зараз Український форум благодійників працює над дослідженням питання можливого впровадження відсоткової філантропії в Україні. Серед інших досвідів європейських країн ми вивчили також і польський».

Український форум благодійників займається адвокасі-кампаніями постійно. Наприклад, адвокатування змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» з метою відміни «ліцензування» волонтерської діяльності. Одна з останніх – впровадження СМС-благодійності в Україні, яку 6 жовтня Верховна Рада України підтримала більшістю голосів. «Ми співпрацювали з трьома найбільшими мобільними операторами країни, юристами міжнародних компаній і це – результат нашої трирічної наполегливої роботи – доступним, швидким, сучасним видом збору благодійних пожертв рятувати людські життя або просто робити добрі справи. Ми надзвичайно вдячні народним депутатам і мобільним операторам, які об’єдналися навколо важливої ідеї», – зауважила Лариса Жигун.