Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Успішні історії

Коаліція задля захисту дітей в Україні


Автор: БО "Надія і житло для дітей"
2121 

У 2013 році Благодійна організація «Надія і житло для дітей» стала координатором громадянської кампанії «Відкриваємо двері дітям», що впроваджується у 12 країнах Європи. Головним завданням Кампанії є консолідувати зусилля громадських організацій для напрацювання та адвокатування прийняття Національної стратегії реформування системи захисту дітей в Україні.

«Саме громадські організації є першими ініціаторами та лобістами докорінних реформ у сфері захисту дітей. Однак точкова діяльність розрізнених організацій і структур не здатна забезпечити розробку та проведення реформи системи захисту дітей на всіх рівнях – від національного до локального.  Це – комплексний та складний процес, який вимагає системного підходу та залучення всіх структур, що опікуються питаннями дітей, ґрунтовної підготовки спеціалістів та планового втілення реформи на всіх рівнях», – переконаний координатор громадянської кампанії Дмитро Чуприна.

У 2014 році Організація розпочала створювати мережу національних та регіональних партнерів Кампанії. До партнерства запрошували локальні громадські організації, які займаються питаннями захисту прав дітей, мають досвід роботи з дітьми в інтернатах, прийомними родинами, створюють або розвивають сімейні форми виховання, відстоюють необхідність проведення комплексної реформи системи захисту дітей в Україні. «За два роки вдалося сформувати коло однодумців та агентів змін серед громадських організацій майже в кожному з регіонів України, які не лише висловлюють свою підтримку ідеям деінституціалізації та необхідності реформування системи захисту дітей, але й ініціюють та долучаються до проектів в напрямку деінституціалізації у своїх регіонах. Зараз нашими партнерами є 24 організації на національному рівні та 33 партнери в областях – всього 57 організацій», – зауважує Дмитро Чуприна.

Аби мережа була життєздатною та ефективною, робота ведеться у двох напрямках: розбудова мережі та розвиток спроможності партнерів до стратегічної адвокації реформ. Завдяки залученню грантових коштів ІСАР Єднання (проект «Платформа розвитку громадянського суспільства «Маркетплейс») відбулося ряд зустрічей регіональних і національних партнерів із напрацювання спільного стратегічного бачення діяльності в рамках Кампанії, розробки планів адвокаційних заходів, формування очікуваних результатів діяльності та критеріїв моніторингу й оцінки, координації дій членів мережі, розвитку комунікаційних навичок тощо.

Згодом у 17 регіонах України було проведено ряд успішних презентаційних заходів, які допомогли встановити контакти з відповідними соціальним службами, громадськими активістами та журналістами, зацікавленими питаннями подолання інтернатного догляду в Україні. Також регіональні партнери 12 областей розробили плани адвокаційної діяльності, провели аналіз ресурсів і можливостей впровадження деінституціалізації. «Завдяки адвокаційній діяльності партнерів на місцях наприкінці 2015 року Благодійна організація «Надія і житло для дітей» підписала Угоду з Одеською ОДА про впровадження в області комплексної реформи системи захисту дітей. Це – перший в Україні подібний проект з впровадження деінституціалізації на рівні цілої області, який не міг би розпочатися без активного залучення партнерів з Одеси», – наголошує Дмитро Чуприна.

 DSC 0421
Друга фаза громадянської кампанії «Відкриваємо двері дітям» розпочалась у 2016 році. Її учасники продовжують працювати у трьох визначених напрямках (адвокація та забезпечення політичної волі до змін, розвиток спроможності до впровадження змін і актуалізація проблеми в суспільстві), але особливий акцент вирішено зробити на формуванні регіональних коаліцій на підтримку реформи системи захисту дітей (місцеві громадські організації, активісти, ЗМІ глибоко розуміються на своїх соціальних проблемах, знають, на які важелі слід натиснути для їх розв’язання та мають прямий доступ до ключових осіб, що приймають рішення стосовно дітей та сімей на місцях) та на їх навчанні.
Сьогодні регіональні коаліції діють у 5 областях України – в Одеській, Дніпропетровській, Рівненській, Житомирській і Чернігівській. До них увійшли 33 регіональні громадські організації, які не лише безпосередньо працюють з сім’ями та дітьми, але й ті, які займаються захистом прав людини, протидією корупції, процесами децентралізації тощо.

Дмитро Чуприна переконаний, і це підтверджує досвід роботи мережі, що «злагоджена робота її учасників є запорукою запуску складних реформаційних процесів (у тому числі і реформи системи захисту дітей) на національному та регіональному рівнях». Він і його колеги переконані, що такі комплексні реформи «будуть запущені по всій Україні, а їх результатом стане реальний захист кожної дитини, ефективна підтримка сімей та оздоровлення соціальної сфери в цілому».