Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Успішні історії

Нашим бажанням провести стратегічне планування “заразились” інші чернігівські організації!


Автор: Громадське.CN
 IMG 20170505 141035

Активісти “Громадське телебачення: Чернігів” поєднують два напрямки: власне громадську діяльність та інформаційну діяльність. Щоб систематизувати свою роботу та досягати нових цілей організація звернулась до “Платформи розвитку громадянського суспільства” за допомогою у проведенні стратегічного планування. Як відбувалось планування в організації та що вийшло в результаті, нам розповіла журналістка “Громадське телебачення: Чернігів” Анастасія Улюшева:

"Ми утворилися в серпні 2014-го року. Це була реакція на Революцію Гідності з однієї сторони, а з іншої - ми відразу утворилися як представництво "Громадського" в Чернігові. В основному займалися інформаційною діяльністю до середини 2015 року - у нас тоді відбувся великий злам - ми розірвали угоду з Києвом (мається на увазі hromadske.ua - редакція) і з того часу наша організація абсолютно переформатувалася, вона знайшла своє місце в громадському житті міста. Організація існує більше 3 років, але з чіткою місією ми визначилися недавно, і дуже тішить те, що її підтримала вся команда - в нас не знайшлося людей, які після стратегічного планування відмовились би з нами далі працювати.
Ми працювали над цим близько року, працювали всі разом і ми розуміли, що нам потрібна стороння допомога, щоб все вийшло чітким. Є прекрасний принцип: якщо цього немає на папері, то цього не існує. Так було і у нас із плануванням -  воно десь у нас витало в небесах, ми десь розуміли, чого ми хочемо, але хотіли, щоб зрозуміло не тільки нам, а й аудиторії. І от коли настало літо цього року, ми все таки вирішили, що самостійно нам така функція не по плечах, тому звернулися за допомогою до ІСАР “Єднання”. IMG 20170504 230619
Розкажіть про результати стратегічного планування?
Із стратегічним плануванням у нас була ціла історія. Було дуже приємно, що більшість людей на цих два дні, що тривала сесія, перенесли всі свої плани, особисте, повністю присвятивши два дні роботі, причому не тільки дні, а й ночі. Це було дві доби шаленої роботи. Було також дуже приємно, що на стратегічному плануванні були представники правління, була голова наглядової ради, усі члени організації, були волонтери, запрошували також людей, думка яких нам небайдужа. Тобто ця сесія була всеосяжною, були дуже жваві обговорення і в результаті ми отримали стратегічний план - документ вийшов на 80 сторінок із деталізованим аналізом того, що ми можемо і чого ми хочемо. Зазначу, що всі плани і напрямки, які ми для себе визначили тоді, зараз усе це полегшує роботу і навіть зараз починають втілюватися в життя речі, які були заплановані на наступний рік
- Чи відкрили в процесі планування якісь нові напрямки?
Ми зрозуміли для себе, що в нас є проблема багатьох організацій - у нас дуже великий спектр діяльності. Організація досить таки специфічна: з однієї сторони - вона діє як громадська організація, з іншої - ми діємо як ЗМІ, тому що наша діяльність спрямована на збір та обробку інформації, діємо на благо громадської журналістики. Коли ми зрозуміли, що у нас є два таких величезних напрямки інформування та роботи із громадою, так сталося, що навколо нас почали об’єднуватися інші громадські організації міста, які теж були створені не так давно. Ці наші стимулювання провести стратегічне планування в себе активно перекинулися і на них. Це пішло вірусно, тому що в нас великі вимоги до себе, і організації, з якими ми спілкуємося, бажають теж не просто змінювати країну, в них досить велике бажання себе змінювати, ставати лідерами в своєму секторі. І з іншими громадськими організаціями у нас дуже тісні зв’язки, бо ми маємо ресурс, щоб розповідати про громадські організації міста і показувати, якими вони можуть бути і чому вони потрібні місту. Хочеться, щоб вийшло і в нас, і в них.
- Чи були в команді побоювання, пов’язані із залученням зовнішнього фахівця?
Ми пробували це проводити самі, всередині самої організації, але ми розуміли, що нам потрібен погляд зі сторони, ми "варимося в своїй каші" і в ній же "гуснемо". Під час таких обговорень ми зациклювались на непотрібних речах. Тому усвідомлення прийшло швидко. Також варто зазначити, що коли ми проводили тендер, отримували заявки від тренерів, то майже вся команда брала участь у відборі тієї людини, яка з нами буде працювати. Також ми всі разом перевіряли, чи знають цього тренера інші громадські організації, збирали відгуки.
Коли всі сіли за імпровізований круглий стіл, було побоювання того, що ми зараз в процесі обговорення вийдемо на зовсім іншу діяльність, яка не відповідатиме тому, що ми робили перед цим, але в процесі стратегічного планування ми дуже швидко визначилися зі своїми цінностями. У нас з цього приводу взагалі не було дискусій, ми швидко визначилися з напрямками і зрозуміли, що у нас це все вже було задіяно, єдине що - треба було його правильно оформити і правильно озвучити, щоб це було спільним для усіх.  Для нас стратегічне планування було підтвердженням того, що ми йдемо у правильному напрямку, що у нас немає людей, які не підтримують наші цінності. Було приємно усвідомлювати, що за якихось три роки зібралась команда, яка абсолютно поділяє моральні якості, які є в кожного в нас, це було таке собі полегшення.
IMG 20170506 121810IMG 20170505 142658
- На вашу думку, чому багато громадських організацій вважають, що стратегічне планування є зайвою витратою ресурсів?
Думаю, що це не бар’єри, а особливість мислення людини. Коли ми проводили планування, ми зіштовхнулися з тим, що в нас є багато людей, які мислять від загальних великих проблем до конкретних дій, а є частина людей, які мислять навпаки. Тут думаю питання в способі мислення людей і в розумінні того, що людина, яка до них приїде, вона допоможе зрозуміти ці особливості і допомогти їм це реалізувати. З іншої сторони, що таке громадські організації? Це творчий порив щось змінювати. Швидка реєстрація із типовими статутами є проблемою багатьох організацій. Але організація - це живий організм, який розвивається, також це механізм, який повинен мати свою структуру і ця структура повинна працювати, як годинник, і коли вилітає один гвинтик, ця структура може поламатися. Можливо, є страх, що ця бюрократизація паперами вб’є бажання і пориви працювати.
Ми бачимо по Чернігову, що є потреба в громадських організаціях для людей, які б могли вирішувати ці документальні питання. Якщо організація має таку людину, то питання стратегічного планування у них часто зникає. Але, якщо реєстрація ГО - це усвідомлена дія, то тоді питання про плани зникає, але якщо це бажання отримати грант одноразовий чи в принципі сидіти на грантах (незалежно від того якої вони тематики) тоді питання стратегічного планування повністю знімається, бо їм це не потрібно.
- Як ви оцінюєте процедуру надання гранту і досвід спілкування з менеджерами?
Тут також був одним із острахів, тому що ми перед тим, як отримати грант, ми не були до кінця впевнені в собі, боялися зробити помилки, але спілкування з менеджерами зняло цей страх. Це абсолютно контактні люди, до яких можна перетелефонувати, спитати. У нас, наприклад, була паніка, щоб звітність по пошті прийшла вчасно. Але приємно, що менеджери розуміють, що вони працюють з молодими організаціями, які не мають досвіду роботи з документацією, фінансовою звітністю, це розуміння заспокоює і дає можливість зосередитися на своїй діяльності.