Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Успішні історії

Завдяки інструменту самооцінювання побачили багато слабких місць


Автор: Буковинська агенція регіонального розвитку
IMG 20170603 194533 

Громадські активісти з Чернівців переконують, що для ефективної діяльності в недержавному секторі треба постійно шукати можливості покращити ті чи інші вміння. Ми поспілкувались із Тетяною Лебухорською, заступником голови організації, щоб дізнатися, які заходи посприяли організаційному розвитку “Буковинської агенції регіонального розвитку”.

Які зараз є ключові напрямки діяльності  вашої організації і яка територія діяльності?

Працюємо в двох напрямках. Перший - це сталий розвиток, екологічний транспорт і якісне використання публічного простору. Другий - це громадська участь, посилення діяльності громадських активістів і частково органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад. Цільово діємо в області, проте частково виходимо за її межі. Оскільки Чернівецька область є прикордонною, то співпрацюємо з міжнародними організаціями. 

Розкажіть про те, як дізналися про “Платформу розвитку громадянського суспільства” та чому вирішили взяти участь у проекті?

Важко сказати, як дізналися, бо це було давно. Але пам’ятаємо, що в Чернівцях була невелика презентація Платформи, яку проводив Володимир Шейгус. Ми знали, що є Платформа, але не подавали заявку, а потім, коли відчули потребу в підтримці, вже вивчали, які види грантів надаються, які вимоги до заявки та організації є.

Яку підтримку з організаційного розвитку ви потребували?

Взагалі ми отримали від проекту три гранти. Перший раз - на участь у заході: двоє представників нашої організації навчались на програмі “Моніторинг та оцінка”. Перед отриманням цього гранту найбільше запам’ятали, як проходили оцінку організаційної спроможності. Це оцінювання розширило горизонт, бо коли ми його робили, то побачили багато слабких місць і низький рівень організаційної спроможності. Наступним був грант на тренінг по стратегічному плануванню. Ми розцінюємо це як важливу дію в нашому організаційному розвитку. Разом з тренером ми намагалися дивитися на організацію зовні: яке ми маємо місце на рівні нашого міста, області, загалом на рівні країни. І, власне, вже після цього ми визначили напрямки, в яких будемо працювати. Третім нашим грант був для проведення аудиту в організації. Коли ми подавались втретє, то подавали заявку, ми надали великий перелік того, що ми хотіли зробити, власне, аудит - був одним із них. Також ми хотіли впорядкувати організаційну структуру, розробити політику, яка стосується конфлікту інтересів, зараз ми бачимо, що в нас є слабкою комунікаційна частина. Все це ми подавали теж у заявці. Нам підтримали лише аудит. Я вважаю таке рішення цілком об’єктивним: якщо ми хочемо отримати більший грант, то донор очевидно хоче знати, що в нас все в порядку із фінансами.

IMG 7813

"У команді сприйняли цей крок позитивно. Ми працюємо завжди в насиченому напрямку і коли розумієш, що треба виділити як мінімум 2 дні на те, щоб зайнятися стратегічним питаннями, то це може бути трохи складно, але загалом люди, які були долучені до цього процесу сприйняли позитивно", - розповідає Тетяна Лебухорська.

Чи були якісь питання в інструменті самооцінки складними?

Було і складно, і цікаво одночасно. Було дуже багато питань, які ми ніколи собі не ставили. Тому перший раз, коли ми заповнювали форму, це зайняло багато часу: ми багато дискутували щодо балів. По деяких критеріях виходили кращі оцінки, по деяких - гірші. З одного боку не хочеться виглядати такими, що нічого не вміють, а з іншого - треба об’єктивно себе оцінювати.

Чому ви вирішили, що вам потрібне навчання з моніторингу та оцінки проектів?

Тому що ми, як і інші громадські організації, працюємо з проектами, програмами і нам важливо дізнатися, як ми самі можемо відстежувати результати проекту, визначати індикатори. Результатом були, задоволені зараз відчуваємо себе впевненіше в оцінці проектів.

Які результати були від двох інших грантів?

По стратегії нам важливо було зробити різнобічну оцінку. Саме визначення напрямків, цілей є важливим, тому що до того, ніж ми проводили цю сесію, ми працювали хаотично. І важливо було визначити, з чим ми будемо працювати, а з чим - ні, щоб не “розпорошувати” ресурси, особливо людські, і більш сфокусовано працювати. Що стосується аудиту, ми знаємо, що ситуація така, що зараз громадські організації як ніколи знаходяться в полі зору податкової.  Враховуючи, що ми працюємо не тільки з українськими, а й з міжнародними донорами, то для нас було важливо дізнатись, чи правильно ми ведемо бухгалтерський облік. Дуже кропітким був процес підготовки до аудиту: аудитор дав нам перелік речей, які треба підготувати, ми перше готували деякі узагальнюючі відомості. Наприклад, первинні документи в нас були, а узальнюючі ми не завжди робили. Це була дуже насичена робота, але ми дуже раді, що до нас немає критичних зауважень від аудитора щодо ведення фінансів. Були певні рекомендації, які ми вже потрохи втілили, але тішить, що глобальних помилок, які б могли призвести до проблем із податковою, в нас не було.

Наскільки важливими, на вашу думку, є консультації щодо фінансового менеджменту для громадських організацій?

Вважаю, що це є дуже важливим, тому що, яким би фахівцем ти не був, завжди є щось, що ти не знаєш. Добре, коли є людина, яка збоку бачить краще, де є слабкі місця, де є місця, які потребують оптимізації. Тобто це не обов’язково має бути щось неправильно в діяльності, просто є речі, які можна спростити і полегшити собі роботу. А після змін в законодавстві фінансові питання для громадських організацій є дуже актуальними.

Чи не боялись в команді залучати сторонню людину до роботи над стратегією, чи не здавалося це чимось внутрішнім?

Коли є хтось зовнішній, то краще. Ця людина не робить роботу за нас, вона лише модерує.  Наприклад, коли виникають суперечки, бо суперечки в таких обговореннях виникають не лише тоді, коли треба. Тобто фактично тренер - це модератор. З іншого боку, це людина, яка може ставити питання, які б ми ніколи собі не поставили. Якщо є можливість, ми би радили залучати зовнішніх фахівців!

IMG 7815

Чому багато представників громадського сектору бояться залучати можливості для організаційного розвитку?

Я сама є тренером із проектного менеджменту, а тому добре розумію, наскільки важливим є організаційний розвиток. Недостатнє усвідомлення проблеми, концентрація організації більше на операційних, короткострокових питаннях, ніж на баченні довгострокового розвитку. Часто організації не хочуть звужувати поле своєї діяльності, бо підлаштовуються під потреби донорів. Не всі організації розуміють важливість розробки стратегічного чи комунікаційного плану і мені здається, що в цьому ще проявляється готовність організації проводити такі заходи. Бо якщо це просто група активістів, які роблять круті  речі, то це одне, а коли ти вже плануєш серйозну роботу організації, щоб вона мала авторитет, то просто не можеш дозволити нефаховість. А завдяки Маркетплейсу фаховість можна покращити в багатьох сферах. Ми активно користуємось більшістю послуг, які пропонує проект “Платформа розвитку громадянського суспільства”.