Увійти Зареєструватися

Вхід до Вашої сторінки

Логін
Пароль *
Запам'ятати мене

Новини

У СВАЛЯВІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ КНИГУ «МІСТО, З ЯКОГО ПОЧАЛАСЯ ВІЙНА»

Створено: 22 травня 2023

Автор: Східноукраїнський центр громадських ініціатив

p1380406 optimized.mp4 snapshot 00.03.54820 травня у Свалявській  публічній бібліотеці Свалявської міської ради правозахисники Східноукраїнського центру громадських ініціатив  презентували книгу «Місто, з якого почалася війна»  про  воєнні події та життя у Слов’янську у 2014 році.

Книга підготовлена ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» разом з партнерськими організаціями, які входять до правозахисної Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі',  на основі спогадів жителів колись окупованого міста.

Видання розкриває загальну картину життя окупованого Слов’янська в 2014 році. Слов’янськ став не просто містом, з якого почалася війна на Сході України - події в ньому стали рольовою моделлю для захоплення інших міст України. Його сумний досвід згодом пережили безліч інших населених пунктів країни. Цей досвід зараз продовжується відтворюватись з новою силою після повномасштабного вторгнення РФ.

“Дії росіян 2014 року дуже нагадують їх дії зараз, після лютого 2022 року. Ми бачимо як історія розвивається по спіралі. Не всі українці і наші західні партнери правильно оцінили те, що мало місце на Донбасі в 2014 - 2015 роках. Це вже була воєнна агресія проти територіальної цілісності України. І відсутність належної реакції на неї стала причиною повномасштабного вторгнення зараз», - зауважив Андрій Москаленко, співавтор книги.

Автори розповіли, що поруч з іншими порушення прав людини в окупованому Слов’янську, проросійські сили організували п’ять незаконних місць несвободи, де катували полонених. Полонених утримували в неналежних санітарних умовах. Їм не надавали достатнього харчування та медичної допомоги, залучали укріплювати бойові позиції НЗФ безпосередньо на лінії фронту. Практика функціонування таких катівень є характерною майже для кожного окупованого міста. Разом з авторами книги в презентації видання взяла участь колишня полонена Галина Гайова і розповіла про своє перебування в сумнозвісній в’язниці «Ізоляція» у так званій ДНР.

“Я медсестра із Докучаєвська Донецької області з майже 40-річним досвідом. Так, я виросла в українській сім'ї, навчалась в українській школі, мої діти навчались в україномовних навчальних закладах. Коли прийшли ополченці в наше місто - у них був список, де я та вся моя родина були під тавром "щирі українці».

Я отримала 10 років ув’язнення і тавро «шпигунки».  Мене утримували більше року у в’язниці "Ізоляція". Нас не виводили до санвузлу, туалет був прямо в камері. В таких умовах щодня думаєш чи варто взагалі їсти".

Галина підсумовуючи наголосила: “Нема "наших" і "ваших", ми всі українці і хочемо миру”.

На фоні історій про жахливі порушення прав людини під час окупації у свалявців виникло запитання про роль ненависті у відновленні справедливості для постраждалих: « Для протистояння ворогу є багато важелів. Зброя, сила – з одного боку, віра, знання, досвід – з іншого боку. А як відноситись до ненависті? Чи оправдана ненависть і чи має вона силу? Чи є ненависті оправданим важелем боротьби з ворогом?»

Андрій Москаленко зауважив, що ненависть вкрай негативне явище навіть на війні. При захисті держави варто керуватись холодним розрахунком.

Свій погляд на це запропонувала Ольга, внутрішньо переміщення особа, яка до повномасштабного вторгнення жила у м. Лозова, за 90 км від м. Слов`янська: «Ненависть - не завжди погане явище. Ненависть – це стрес, а стрес спонукає до дій. Наші зараз дії та ненависть породжують любов до нашої України та дають віру у нашу перемогу над Росією».

У підсумку Шетеля Василь, голова ГО «Правозахист-Україна» відмітив важливість таких зустрічей у громадах, де не проходять бойові дії.

«Такі зустрічі дуже повчальні для нашого майбутнього покоління задля розуміння ціни перемоги»- наголосив Василь Шетеля.

Книгу «Місто, з якого почалася війна» вже  було презентовано в багатьох містах країни (Києві, Слов'янську, Львові, Бердянську, Полтаві, Івано-Франківську, Кропивницькому, Житомирі,  Ужгороді та інших містах).

 

 

Книга «Місто, з якого почалася війна» підготовлена ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” разом з партнерськими організаціями (БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»), за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.

Автор фото: інтернет-видання Район.Свалява.